back to gallery index next image
Fraktalai
info@badas.lt page 1page 2page 3
Šie ornamentai – Mandelbroto fraktalai. Tokius vaizdus pagal formulę apskaičiuoja speciali kompiuterinė programa. Neįtikėtina, bet negyva matematika gali sukurti labai sudėtingus piešinius, pasižyminčius nepaprastai smulkiomis bei tiksliomis detalėmis. O formulė labai paprasta, turbūt supras net filologai:

A -> A * A – B * B + X
B -> 2 * A * B + Y

Ar patikėtumėte, jog visi šie ornamentai apskaičiuoti su ta pačia formule?.. Skiriasi tik koordinatės (X ir Y). Viena smulkmena: formulę reikia pakartoti milijardus kartų. Tik kompiuteris gali atlikti tokį darbą. Generuodamas aukštos kokybės fraktalą šiuolaikinis kompiuteris sugaiš nuo kelių valandų iki kelių savaičių. Rimtas darbas.

Žmogus irgi turi ką veikti. Pirmiausia reikia surasti ornamentą, o tai nėra labai lengva. Egzistuoja nesuskaičiuojama daugybė ornamentų, bet dauguma yra panašūs vienas į kitą ir neitin įdomūs. Tai lyg medžiai begalinio dydžio miške: paprasti ir vienodi, bet įmanoma rasti ir keistesnių. Tokia paieška gali tapti įdomiu užsiėmimu, trunkančiu ištisas valandas. Suradęs patinkantį „medį“ užsirašai „geografines“ koordinates (tie patys X ir Y formulėje), ir paskui gali bet kada sugrįžti, padaryti kokybiškesnę „fotografiją“ ar perduoti kitam fraktalų mėgėjui. Du skaičiai – viskas ko reikia. Lobio koordinatės.

Kitas įdomus užsiėmimas – nuspalvoti fraktalą. Matematikoje skaičiai neturi spalvos, tad žmogus turi juos susieti pagal savo norą ir fantaziją. Čia pasibaigia matematika ir prasideda kūryba. Tą patį ornamentą galima išmarginti šimtais būdų, kurie skiriasi ne vien atspalviais, bet ir dinamika. Smalsumas ragina išbandyti kuo daugiau variantų, net sunku išrinkti geriausią...

Fraktalas - tai lyg matematikos peizažas. Kaip ir gamtoje, žmogus pats nekuria peizažo, o jį atranda. Visgi menininkas nėra pasyvus atradėjas, jis pasirenka geriausią rakursą, tinkamą paros metą bei apšvietimą, sugrįžta ten žaliuojantį pavasarį, spalvingą rudenį ir sterilią žiemą... Panašai ir su fraktalais: matematika duoda, žmogus išsirenka ir patobulina.